RASA

Na stronach internetowych można znaleźć mnóstwo różnych informacji dotyczących japońskiej rasy SHIBA INU.

My w tym miejscu chcielibyśmy podzielić się naszymi własnymi opiniami i spostrzeżeniami na ten temat.

Do rasy SHIBA INU idealnie pasuje określenie: „Wielki pies w małym opakowaniu”. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zachowuje się jak największy pies dużych japońskich ras i ma waleczne serce – jednak w żadnym wypadku nie jest agresywny. Jednocześnie całym swoim psim sercem bardzo kocha swoich właścicieli (jeśli oczywiście na to zasługują), chociaż przesadnie im tego nie okazuje. Uwielbia wspólne zabawy do których jest zawsze gotowy, przy tym nie jest zbytnio natarczywy. Jeśli jego właściciel nie ma ochoty na zabawę, Shiba uszanuje to i wycofa się w spokojne miejsce. Generalnie Shiba jest wspaniałym towarzyszem życia, jednak zawsze zachowuje pewną dozę rezerwy. Ma swoje ulubione miejsce w domu w zacisznym kąciku w którym się chowa i tam odpoczywa.

Wychowanie psa rasy Shiba wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji. Shiba jest niezmiernie inteligentny i szybko zauważa słabości swoich właścicieli. Przy tym na długo zapamiętuje złe doświadczenia – dlatego bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja od najwcześniejszych dni życia i unikanie w miarę możliwości stresujących sytuacji w tym czasie. W wieku szczenięcym Shiba wymaga dużo uwagi i stanowczej pracy swojego właściciela. Jako że może okazywać swoją niezależność wynikającą z cech pierwotnych tej rasy oraz skłonność do samowoli, każdy przyszły właściciel Shiby powinien wiedzieć o szczególnych cechach charakteru tej rasy i je zaakceptować – wtedy uzyska wiernego i serdecznego PRZYJACIELA.

Co jeszcze jest charakterystyczne dla rasy? Shiba wydaje z siebie przedziwne dźwięki – od szczekania do skrzeczenia, czasem nawet miauczy niby kot. Generalnie ma coś z kota, spójrzcie chociażby na wąsy, zwinność w czasie polowania i lizanie swojej sierści niczym kot. Shiba jest bardzo czystym psem, nie wydziela charakterystycznego psiego zapachu i co ważne dla alergików: jego sierść z zasady nie uczula.

Shiba jest czujna i dobrze pilnuje. Nie szczeka bez powodu i nie za długo, nie męczy swoich właścicieli i sąsiadów bezsensownym ujadaniem. Uwielbia swobodne spacery po lesie, jednak z uwagi na skłonność do „oddalania się” należy od najmłodszych dni ćwiczyć z nim komendy przywołujące.

Poniżej znajduje się link do wzorca rasy SHIBA INU:

https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/257g05-en.pdf